Opublikowany przez: Familiepl 2022-04-06 08:58:49
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Paul Lin on Unsplash
Ciekawe badanie opublikowane w piśmie „Occupational & Environmental Medicine“, rzuca nowe światło na mechanizmy i częstość powstawania u dzieci alergii, astmy, czy egzem. Okazuje się bowiem, że środki dezynfekujące, których tak chętnie i potrzebnie używaliśmy w stanie pandemii koronawirusa, mogą się do tego przyczyniać.
Badanie przeprowadzono w Japonii, a jego celem było zbadanie, czy stosowanie środków dezynfekujących w miejscu pracy przez kobiety w ciąży, może być związane z rozwojem chorób alergicznych u ich potomstwa w wieku do 3 lat.
W badaniu Japan Environment and Children's Study wzięło udział 78 915 par matka/dziecko. Wyniki badania są bardzo ciekawe, ponieważ niewiele dotychczas było badań prowadzonych podczas ciąży i po porodzie, w odniesienie do środków dezynfekujących.
Okazało się, że w porównaniu z osobami, które nigdy nie używały środków dezynfekujących, uczestniczki badania, które stosowały środki dezynfekujące codziennie, miały znacznie wyższe ryzyko astmy u swojego potomstwa. Ryzyko to było wyższe w przypadku dzieci, których matki stosowały środki dezynfekujące od jednego do sześciu razy w tygodniu, w porównaniu z ryzykiem dotyczącym dzieci matek, które nigdy nie stosowały środków dezynfekujących.
Podobne związki jak w przypadku astmy, wykazano między ekspozycją na środki dezynfekujące a egzemą (alergiczne zapalenie skóry). Nie znaleziono za to znaczących powiązań między stosowaniem środków dezynfekujących a alergiami pokarmowymi.
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wysnuli więc wnioski, że stosowanie środków dezynfekujących przez kobiety w ciąży może być czynnikiem ryzyka astmy i egzemy u ich potomstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że stosowanie środków dezynfekujących jest skuteczną metodą zapobiegania chorobom wirusowym.
źródło: Occupational & Environmental Medicine
CZYTAJ TEŻ >> Noworodek w domu - 3 miesiące izolacji dla straszego rodzeństwa?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.